top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıPozitif Atölye

Karakter TasarımOyuncuların her yeni projede (Tiyatro/Sinema/Tv) özgün bir karakter yaratmaları ve bu karakteri başarı ile performe etmeleri beklenir. Oysa gerek amatör gerekse profesyonel birçok oyuncunun karakter yaratım aşamasında oldukça zorlandıklarını gözlemleyebiliyoruz. Bunun sonucu olarak bazı oyuncular ya daha önce canlandırdıkları karakterlere ya da kendilerine benzeyen karakterler ile sınırlı kalıp bunun ötesine geçmekte zorlanıyor.


Bazı eğitimli profesyoneller ise halihazırda Stanislavski’den bugüne kadar var olan belirli metotları karakter yaratma safhasında kullanıyor ve başarılı sonuçlar elde edebiliyor. Bugüne kadar geliştirilmiş ve birçok oyuncu tarafından deneyimlenerek geçerliliğini kanıtlamış yöntemlerin sayısı oldukça fazla.


Peki yeni yaratacağı karakter için çalışma safhasındayken bugüne kadar kendinde işlediğine inandığı yöntem ile özgün bir karakter yaratmakta zorlanan bir profesyonel ne yapmalıdır?


Bu noktada unutulmaması gereken en önemli şey, kutsallaştırmadan bakabilmek. Her yeni karşılaştığınız karakter için farklı bir yöntem kullanıyor, farklı yöntemlerden işinize yaradığını düşündüğünüz parçaları ya da egzersizleri birleştiriyor ya da kişiye özel biçimde kendi yarattığınız yöntemleri kullanıyor olabilirsiniz. Thesphis’ten günümüze her oyuncu bu aşamalardan geçti ve aynı sıkıntılarla boğuştu. Özellikle kariyerinde önemli yerlerde olan ve sizin bu tarz sıkıntıları hiç yaşamadığını düşündüğünüz oyuncular emin olun bu sıkıntıları sizden daha da çok yaşıyor, bunları aşmak için uzun provalar yapıyor ya da çeşitli eğitmenlerle tekrar tekrar çalışıyor.


Önemli olan benzersiz ve sadece size ait özgün bir karakter yaratmanız. 2015 yılında oyuncuları sinemada Macbeth izlemeye götüren şey de buydu. Oyunculuk eğitimi alsın ya da almasın profesyonel anlamda bu mesleği icra eden herkes Shakespeare’in Macbeth’ini mutlaka okumuştur. Peki neredeyse baştan sona bildiğimiz bu eseri izlemek için bizi sinemaya götüren şey neydi?


Acaba Michael Fassbender nasıl bir Macbeth, Marion Cotillard nasıl bir Lady Macbeth yarattı? İzlediğimizde ikisinin ve filmin tüm oyuncularının özgün karakterler yarattığını ve Yönetmen Justin Kurzel’in özgün bir biçimde yeniden ele aldığı dünya içerisinde kendilerine doğru, inandırıcı ve gerçek bir yer bulduklarını gördük. 1606 yılında ilk defa sahnelenişinden bugüne kadar Macbeth oyunundaki tüm karakterler yüzlerce belki binlerce oyuncu, oyunculuk öğrencisi tarafından sahnelendi ve emin olun tüm bu sahnelemeler içinde birbiri ile tam anlamıyla aynı şeyi oynayan oyuncu yoktu. Çünkü bu mümkün değil, taklit yeteneğiniz dünyada kimsede olmadığı kadar iyi olsa bile asla bir başkasının bedenine sahip olamayacağınız için yarattığınız tüm karakterler aslında kendi bedeninizin ve sesinizin size sunduğu ölçüler içerisinde kalacaktır. Bu sebeple yapabileceğiniz en iyi şey kendi özgün Macbeth’inizi tasarlamaktır.

52 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page